Leczenie zakrzepicy


Zakrzepica to poważny problem stwarzający zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale wręcz życia pacjenta. Dlatego też jej leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych pod stałą kontrolą lekarza. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, zagrożenia, lokalizacji zakrzepu itp. lekarz dobierze odpowiedni typ leczenia.Najczęściej stosowaną metodą leczenia zakrzepicy jest farmakoterapia, czyli innymi słowy stosowanie leków w celu poprawienia przepływu żylnego z kończyn, zmniejszenia obrzęków i zwalczenia uciążliwych objawów, leczenia powikłań oraz zapobiegania postępowi choroby. Obecnie najczęściej stosowanym lekiem zarówno podczas leczenia, jak i profilaktyki są heparyny drobnocząsteczkowe

Lek wstrzykiwany jest w tkankę podskórną brzucha pacjenta, w części przednio-bocznej na przemian po obu stronach. Nie zaleca się stosowania leku domięśniowo, ponieważ może on wówczas stać się przyczyną powstania krwiaków.

Zaletami heparyn drobnocząsteczkowych są:

  • Bardzo dobra dostępność biologiczna po wstrzyknięciu podskórnym
  • Stosunkowo długi okres połowicznego rozpadu
  • Mały wpływ na płytki krwi
  • Małe różnice w działaniu u poszczególnych pacjentów

Leczenie farmakologiczne obejmuje także stosowanie różnego rodzaju maści, kremów oraz żeli.

Oprócz tego typu terapii u osób ze zdiagnozowaną zakrzepicą stosuje się także kompresjoterapię, polegającą na stopniowanym ucisku przy zastosowaniu opasek uciskowych oraz pończoch o zmiennej sile ucisku. Kompresjoterapia stosowana jest głównie jako terapia uzupełniająca leczenie farmakologiczne.

Inną metodą leczenia choroby zakrzepowo-zatorowej jest skleroterapia. Polega ona na wstrzyknięciu do żył substancji powodującej uszkodzenie wewnętrznej ściany żyły. W rezultacie żyła zarasta, a żylak stopniowo zanika.


Część chorych wymaga leczenia operacyjnego. Najczęściej stosowaną metodą operacji żylaków jest stripping, czyli innymi słowy usunięcie żyły. Nie zawsze jednak konieczne jest usuniecie całej żyły. Flebektomia polega na operacyjnym usunięciu części żyły przez nacięcie długości 1-2mm.Tylko prawidłowo zdiagnozowana zakrzepica pozwala na jej skuteczne leczenie.

Jeśli chciałabyś wiedzieć czy masz predyspozycje do rozwoju zakrzepicy zdecyduj się na badanie genetyczne diagnozujące ryzyko zachorowania na chorobę zakrzepowo-zatorową. W badaniu wykonuje się analizę mutacji genów kodujących czynnik V oraz czynnik II (protrombinę) krzepnięcia krwi. Do badania wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka (tzw. „ślina”), który następnie poddaje się szczegółowej analizie laboratoryjnej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi sposobu przeprowadzenia badania lub też szukają  Państwo szczegółowych informacji na temat choroby zakrzepowo-zatorowej, jestem do Państwa dyspozycji.

Comments