Napisz do nas:   biuro@testdna.pl

  665 761 161

Badanie na zakrzepicę – krok po kroku

Zakrzepica, to bardzo podstępna choroba żylna zakrzepowo-zatorowa, która co roku dotyka w Polsce aż 91 tys. ludzi, a w tym samym czasie z powodu powikłań, jakie za sobą niesie, umiera aż 30 tys. osób. Jak natomiast wygląda sprawa badań na zakrzepicę? Jakie warto wykonać i co wchodzi w ich skład? Już za moment wszystkiego się dowiesz.

Jakie warto wykonać badanie krwi na zakrzepicę?
Które badanie na zakrzepicę zdiagnozuje zakrzepicę żył głębokich?
Jaka jest cena badania na zakrzepicę?
Co wchodzi w skład ceny badania na zakrzepicę?

Jakie warto wykonać badanie krwi na zakrzepicę?

Na początek należy powiedzieć, że badania na zakrzepicę warto wykonać profilaktycznie. Pomoże nam to dowiedzieć się czy istnieje ryzyko zachorowania, a jeśli tak, to jak wysokie. Badanie genetyczne pod kątem trombofilii pozwala na analizę predyspozycji określonych genów, które pod wpływem pewnych czynników mogą prowadzić do rozwinięcia zakrzepicy. Do takiego badania nie ma żadnych przeciwwskazań, jest całkowicie bezpieczne i wystarczy wykonać je raz w życiu. Poza tym warto przebadać się na obecność d-dimerów,  czas protrombinowy (PT) i czas częściowej tromboplastyny (PTT), a także wykonać morfologię krwi. Jednak jakie dokładnie wykonać badania powie nam lekarz po przeanalizowaniu naszych objawów oraz historii choroby.

Które badanie na zakrzepicę zdiagnozuje zakrzepicę żył głębokich?

Jest to badanie krwi na obecność D-dimerów (tzw. markerów nieswoistych, które powstają przy procesie rozpuszczania skrzepów). Ich obecność w naszej krwi niekoniecznie jest dowodem na chorowanie na zakrzepicę, jednak może świadczyć o powstawaniu skrzepów oraz pewnych chorób (np. takich o charakterze nowotworowym).

Jaka jest cena badania na zakrzepicę?

Cena zależy od konkretnego badania oraz laboratorium. Za badania możemy zapłacić nawet kilkaset złotych.

Co wchodzi w skład ceny badania na zakrzepicę?

W skład ceny wchodzą przede wszystkim badania podstawowe przy diagnozowaniu zakrzepicy, czyli badanie na obecność d-dimerów (ok. 40 zł na wizycie prywatnej), czas czas protrombinowy (PT) (ok. 10 zł) oraz czas częściowej tromboplastyny (PTT) (również ok. 10 zł). Najwięcej jednak zapłacimy za test predyspozycji genetycznej (od 300 do 600 zł). W czasie trwania leczenia choroby zakrzepicy, mogą być wykonywane dodatkowe badania (antykoagulant toczniowy i inne przeciwciała antyfosfolipidowe, czynnik V Leiden i mutacja genu protrombiny 20210), a także badania monitorujące przebieg choroby. Jednak wszystko to zależy od indywidualnych zaleceń naszego lekarza.